Spotkanie z panem Stefanem Pastuszewskim

MARIAN REJEWSKI

Bydgoszczanin, matematyk, kryptolog

8 października 2015 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej pana dr. Stefana Pastuszewskiego polityka, dziennikarza, pisarza i poetę. Pan Pastuszewski od wielu lat interesuje się życiem kulturalnym oraz historią naszego miasta.

Z okazji Roku Rejewskiego pan Pastuszewski przybliżył uczniom sylwetkę tego wybitnego bydgoszczanina. Opowiedział o życiu i pracy nad rozszyfrowaniem Enigmy. Wytłumaczył zasady działania tej maszyny oraz znaczenie i wpływ działalności kryptologicznej Rejewskiego na losyII wojny światowej.

Pan Pastuszewski zaprosił uczniów i nauczycieli na konferencję naukową z okazji Roku Rejewskiego pt. „Bydgoszcz jako ośrodek działań wywiadowczych w przededniu i w trakcie trwania II wojny światowej”, która odbędzie się 22 października w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierz Wielkiego.