Tydzień świadomości czerniaka.

ZNAĆ IMIONA WROGA…

…tym bardziej, gdy jest podstępny, ukryty, wszechobecny i bardzo groźny.

Mowa mianowicie o czerniaku, złośliwym nowotworze skóry.

W piątek 18 maja 2018 w klasie 4a w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja Znam swoje znamiONA    przeznaczona dla świadomych, młodych kobiet. Zajęcia zostały przeprowadzone jako zwieńczenie Tygodnia Świadomości Czerniaka. Wzięły w nich udział dziewczęta z klasy 4a i ich wychowawczyni. Prowadząca i pomysłodawczyni przedsięwzięcia, dr n.med.Magdalena Woźniak, mama jednej z uczennic i członkini Rady Rodziców, wykorzystała szereg ciekawych metod dydaktycznych, by budować świadomość przeciwnowotworową oraz nauczyć  młodzież odpowiedzialnych i popartych wiedzą zachowań.  Dziewczęta, wychowawczyni oraz osoby, które pojawiły się na spotkaniu kierowane ciekawością J określiły swój fototyp, nauczyły się odróżniać znamiona łagodne od złośliwych, zrozumiały, jak ważna jest ochrona i profilaktyka w przeciwdziałaniu zachorowaniom na nowotwory skóry. Wszystko to odbywało się w sympatycznej atmosferze, a uczennice mogły się poczuć jak studentki dzięki przygotowanym przez prowadzącą skryptom, białym fartuszkom. Nie zabrakło też nagród dla aktywnych ( czyli dla wszystkich) w postaci próbek kosmetyków do pielęgnacji i ochrony skóry dostępnych na naszym rynku.

W toku spotkania słuchaczki nauczyły się określać podstawowe cechy czerniaka (ABCDE), wymieniać złote zasady profilaktyki oraz zostały przeszkolone w przeprowadzeniu samobadania skóry. W drugiej części zajęć była możliwość obejrzenia swojej skóry przy pomocy dermatoskopu, a na koniec uczestniczki wzięły udział w quizie internetowym i poznały aplikację DermoCheck.

Cała lekcja ( która przeciągnęła się na trzy godziny) wzbudziła zainteresowanie i przyniosła wymierne korzyści.

Ankieta ewaluacyjna przeprowadzona trzy dni po spotkaniu pokazała, że dziewczęta doskonale zapamiętały ABCDE rozpoznawania czerniaka oraz przeprowadziły proste badania wśród członków rodziny. Wszystkie uczestniczki orzekły, że lekcja była ciekawa, potrzebna, poruszająca ważny temat, po prostu super! Jako coś , co je zaskoczyło , wskazywały fakt, że nowotwór skóry jest jednym z najczęściej występujących na świecie.

Z niecierpliwością czekają na więcej tego typu spotkań.

Zajęcia zostały zorganizowane pod patronatem Rady Rodziców SP 64, Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, firm La Roche Posay, Bioderma, A-Derma.

Nauczyciele wychowawcy i rodzice uczniów z innych klas są zainteresowani przeprowadzeniem podobnych zajęć w ich klasach. Warto by było zakupić do szkoły dermatoskop i videiodermatoskop- mówi pani Magada.