Szczegółowe rozwiązania

Szczegółowe rozwiązania obowiązujące w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 64 w Bydgoszczy w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem  COVID – 19.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 pażdziernika 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19.

1. W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym w Szkole Podstawowej nr 64 z Oddziałami Sportowymi prowadzona jest nauka na odległość.
  2. W Szkole Podstawowej nr 64 ze względu na ograniczony dostęp niektórych uczniów do infrastruktury informatycznej, oprogramowania  i internetu ustala się następujące sposoby interakcji między uczniami i nauczycielami prowadzącymi zajęcia:

a. Office 365 ( MS Teams)

b. szkolny dziennik elektroniczny Vulcan

c. szkolna strona www.sp64bydgoszcz.szkolnastrona.pl

d. wybrane przez nauczycielskie zespoły nauczycielskie platformy edukacyjne bezpieczne dla uczniów

e. materiały i zadania dla uczniów do odbioru w szkole.

3. Ustala się następujące zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach:

a. zajęcia odbywają się zgodnie z tygodniowym planem lekcji danej klasy

b. zajęcia mogą odbywać się online lub w formie zadań do realizacji przez ucznia

zamieszczanych na stronie internetowej szkoły – wykonanie tych zadań nie powinno

zająć uczniowi więcej niż 30 minut

c. zajęcia  online z użyciem monitorów ekranowych trwają 30 minut

d.  przerwy między lekcjami z użyciem monitorów ekranowych trwają co najmniej 20

minut.

4. W szkole obowiązują następujące źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć przez uczniów:

1. podręczniki i ćwiczenia
    2. e-podręczniki
    3. bezpieczne platformy edukacyjne
    4. e-dziennik
    5. szkolna strona internetowa www.sp64bydgoszcz.szkolnastona.pl

5. Nauczycielskie zespoły przedmiotowe analizują i w razie potrzeby modyfikują program wychowania przedszkolnego oraz szkolny program zestawów nauczania dostosowując go do warunków zdalnego nauczania. Jeżeli jest to konieczne należy zrezygnować z treści wykraczajązcych poza podstawę programowa.

6. Pedagog szkolny wraz z zespołem nauczycieli analizuje i w razie potrzeby modyfikuje szkolny program wychowawczo –profilaktyczny, o zmianach informuje radę pedagogiczną.

7. Tygodniowy zakres treści nauczania wynikających z ramowych planów nauczania uwzględnia następujące zalecenia:

1. równomierne obciążenie nauką uczniów w poszczególnych dniach tygodnia
  2. zróżnicowanie zajęć w każdym dniu
  3. możliwości psychofizyczne uczniów podejmowanie intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia
  4. przemienne łączenia kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia
  5. ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć
  6. konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć.

8. Potwierdzenie uczestnictwa uczniów na zajęciach następuje poprzez:

1. kontrolę obecności podczas lekcji online
  2. odbieranie i wykonywanie przez uczniów zadań oraz poleceń i przesyłanie ich nauczycielowi.

9. Nauczyciel ustala i informuje uczniów o terminie prowadzonych przez siebie konsultacji online.

10. Nauczyciel monitoruje postępy uczniów:

1. sprawdza i ocenia wykonywane przez uczniów zadania i polecenia
  2. na bieżąco informuje rodziców i uczniów o problemach w nauce
  3. przesyła wskazówki do dalszej pracy.

11. Egzamin klasyfikacyjny i egzamin poprawkowy odbywa się online poprzez MS Teams. Roczną oceną klasyfikacyjna zachowania ustala wychowawca klasy biorąc pod uwagę opinie nauczycieli uczących która m.in. uwzględnia zaangażowanie i systematyczną prace ucznia podczas zdalnego nauczania.

12. Nauczanie indywidualne, zindywidualizowana ścieżka edukacyjna, zajęcia rewalidacyjne oraz różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowane są online przez MS Teams, rozmowy telefoniczne oraz komunikowanie się przez        e-dziennik. O sposobach i terminach realizacji zajęć informuje uczniów i rodziców wychowawca klasy.

13. Nauczyciele świadczą prace zdalną ze szkoły lub z domu. Do tego celu mogą wykorzystywać sprzęt szkolny jak i swój osobisty. Należy bezwzględnie chronić dane osobowe zgodnie z zasadami RODO.

Przewodniczący rady pedagogicznej SP64 w Bydgoszczy

Michał Przybylski